Památky Istanbulu. Město zbarvení od starověku až po současnost

Istanbul je úžasné město, které spojuje východní a západní kultury. Díky své dobré poloze začala kultura Istanbulu svůj rozvoj ještě před naším letopočtem. Turisté se zde mohou seznámit s osmanskými a byzantskými kulturami, navštívit starobylé paláce, mešity a barevné orientální bazary. Co vidět pro ty, kteří jdou do Istanbulu?

(13 ) . 23]

Katedrála sv. Sofie

Jedná se o unikátní památku historie a architektury, která se stala symbolem vývoje křesťanství a svědkem pádu byzantské říše. Stavba katedrály byla zahájena v VI století před naším letopočtem císařem Justiniánem. Budova katedrály byla během 14 století své existence několikrát zpustošena a zničena. Po dobytí Konstantinopole byly zničeny všechny křesťanské hodnoty a budova byla přenesena do mešity. A teprve před 100 lety se turecké úřady rozhodly založit muzeum ve zdech katedrály.

Modrá mešita

Sultán Ahmed V 17. století jsem začal stavbu chrámu a přinesl tak vzácný druh mramoru. Při stavbě mešity architekti používali byzantské a osmanské způsoby stavby. Jeho název, budova byla díky výzdobě zdí s modrou keramikou.

Mešita Suleiman

Tuto budovu lze právem nazvat symbolem Osmanské říše. A mistr, který vedlstavební práce, řekl, že mešita bude stát po celá staletí. Několik století byla stavba několikrát ohrožena ničením. Ale žádné zemětřesení, války a jiné katastrofy by mu nemohly způsobit vážnou újmu. Mešita Suleiman je komplexem modliteben, lázní, madras, observatoří a knihoven.

Věž Galata

V 6. století za vlády Justiniána byla na tomto místě postavena dřevěná stavba, která se stala prototypem kamenné věže, kterou zde dnes vidíme. Po dobytí Byzancie Turky v XV. Století, budova byla změněna na maják, později požární věž a vězení. Vzhledem k tomu, že věž je umístěna na vysokém kopci, je vidět z téměř každé ulice ve městě. V horní části věže Galata je vyhlídková plošina, odkud se otevírá úžasný výhled na Istanbul.

Věž panny

Stavba byla postavena na skalnatém ostrově v průlivu Bospor, pravděpodobně v roce 400 př.nl. To vykonalo ochrannou funkci a byl používán během období nepřátelství mezi Athensem a Sparta. Během Osmanské říše zde byl otevřen maják. Později ve zdech věže byl izolátor, vězení, hospodářské prostory a výstavní galerie. Ve 20. století zde byla otevřena restaurace a vyhlídková terasa.

Palác Dolmabahce

Sultán Abdul-Mejid chtěl za svého panování, aby byl jeho palác luxusnější než jeho evropské protějšky. Proto onpostavil velkolepý palácový komplex s jeho měřítkem a výzdobou, o celkové rozloze 45 tisíc metrů čtverečních. Po pádu Osmanské říše zde žil Atatürk. Po jeho smrti bylo v paláci otevřeno muzeum.

Palác Beillerbay

Budova byla postavena v XIX století v barokním slohu a byla letní rezidencí osmanských vládců. Uvnitř budovy je vyzdobena evropská a východní tradice, která jí dodává zvláštní chuť. A dispozice paláce byla provedena v tradičním tureckém stylu s nádvořím, hammamem a samostatnou budovou, kde se nacházel harém.

Palác Topkany

Tento palác je nejznámější ve městě. Byl postaven v XV. Století na místě zničeného paláce, který patřil byzantskému císaři. Do druhé poloviny XIX. Století zde sídlila sídla sultánů. Topkany se skládají ze 4 částí se samostatnými vchody: Pánova brána, kde se nacházely úřady, brána pozdravů (úřad a síň, ve které se konaly schůzky) a brána blaženosti, kde se nacházely komory sultána a jeho harému.

Pevnost Rumelihisar

Postaven v 15. století pevností Sultan Mehmed II, byla to silná obranná pevnost, jejíž stavba trvala jen několik měsíců. Úkolem Rumelihisara bylo odříznout město z Bosporu a provést útok Konstantinopole. Po pádu říše byl celní bod. V polovině minulého století byla pevnostzrekonstruován a získal původní vzhled.

Yildiz

Palác a parkový komplex, který se nachází na břehu Marmarského moře. Zpočátku si sultán Selim III postavil pro svou matku palác. Pro toto, několik architektonických stylů bylo používáno najednou. Kolem paláce byl zasazen malebný park. V roce 1994 zde bylo otevřeno muzeum.

Oblast hipodromu

Před více než 2 tisíci lety se na tomto místě konaly dostihy. Během Osmanské říše začala analýza amfiteátru a některé jeho části byly použity při stavbě Modré mešity. Dnes je oblast zdobena starověkým řeckým sloupem a obeliskem císařů Theodosius a Constantine Bagorogen.

Ulice Istiklal

Dnes je tato ulice pěší. V minulosti prošel centrální částí Konstantinopole. Překlad z tureckého "Istiklal" znamená "nezávislost". Zde, v těsné blízkosti vedle sebe, sousedí mešity a noční kluby.

Kostel sv. Iriny

V oblasti Sultanahmet je starobylá budova chrámu. Tento kostel byl postaven ve IV. Století místo zničeného chrámu Afrodity. Než byl v Istanbulu postaven kostel sv. Sofie, byl to kostel sv. Irene, který byl považován za centrální chrám města, ve kterém prošla druhá ekumenická rada.

Archeologické muzeum

\ t

Expozice muzea jsou unikátními archeologickými nálezy, které o tomto procesu vypovídajílidského rozvoje. Většina exponátů byla zachráněna vzhledem k tomu, že v roce 1884 bylo v zemi zavedeno moratorium na vývoz historických nálezů a památek z Osmanské říše. Mezi exponáty muzea patří první mírová smlouva na světě. Celkově muzejní sbírka obsahuje více než 1 milion exponátů.

Akvadukt Valens

Starověký vodovodní systém města částečně dosáhl našich dnů. Akvadukt byl postaven údajně v roce 375 př.nl. Jeho celková délka byla asi 550 km. V VII-VIII století, stavba byla rekonstruována, a v XII století to upadalo do rozpadu a přestalo být používán. Akvadukt získal nový život pod Sulejmanem Velkolepým.

Bazilika Cistern

Nachází se v samém centru Istanbulu, podzemní zásobníky vody byly postaveny ve 4. století. V těchto dnech byl tank navržen pro skladování vody a byl naplněn díky stávajícímu systému akvaduktů. V roce 1987 zde bylo otevřeno muzeum.

Městské hradby Konstantinopole

Od 5. století byl používán obranný systém proti barbarským nájezdům dobyvatelů. Až do naší doby, oni přišli ve výborném stavu a všichni kvůli tomu, že po dobytí Constantinople, oni byli úplně obnoveni.

Stanice Haydarpasa

Stavba budovy začala v 20. století pod vedením německých architektů. Zpočátku to bylo si myslel, že tato stanice by se stala hlavním centrem, které by spojilo Osmanskou říši sMedina, Káhira, Damašek a Jeruzalém. Jeho úkolem je dnes sloužit vnitřním východním cestám.

Velký bazar

Dnes je největším krytým trhem na světě o rozloze 3,7 tisíce metrů čtverečních. Má své vlastní zákony a předpisy. Území bazaru se skládá ze 4 tisíc obchodů a obchodů, umístěných na 66 ulicích. Kromě maloobchodních prodejen se nacházejí mešity, sklady, kavárny, lázně a škola. Každý den sem přicházejí desítky tisíc návštěvníků.

Istanbul je starobylé město, které se vyznačuje chutí. Město shromáždilo obrovské množství historických a architektonických zajímavostí, které přitahují pozornost turistů.