Top 10 největších sopek na planetě

Všechny sopky na naší planetě, navzdory jejich nebezpečí, jsou majestátní a krásné. V noci vypadají aktivní sopky obzvláště krásné. Ale to je velmi nebezpečná krása, která ničí velké zničení a zničení všude kolem. Nic nemůže odolat síle kamenů, popela, horkých sopečných plynů, pyroklastických proudů, sopečných bomb, lávy.

V historii existuje mnoho příkladů, kdy byl člověk přesvědčen o neuvěřitelné ničivé síle sopek. Článek se zaměřuje na největší sopky na světě. Míra jejich aktivity je odlišná - od toho, aby jednal podmíněně spící.

Sangay

Sangay Volcano otevírá rating. Výška tohoto krásného obra je 5 230 metrů a nachází se v Ekvádoru. Na jeho vrcholu jsou 3 krátery. Průměr každého z nich je od 50 do 100 metrů. V současné době je v Jižní Americe nejnepokojenější a mladá sopka.

První erupce proběhla v roce 1628 a poslední došlo v roce 2007. K dnešnímu dni je aktivita Sangay hodnocena jako střední. V tomto místě se nachází Národní park stejného jména. Turisté mohou vylézt na vrchol této sopky.

Popocatepetl

Další v pořadí je sopka Popocatepetl v nadmořské výšce 5 455 metrů. Nachází se na mexické vysočině, 60 km od Mexico City. Být v klidném stavu, je stále zahalen v oblaku popela a plynů. A kolem hustě obydlených oblastí. Zde leží nebezpečí tohoto obra. 27. března 2016 byl zaznamenánjeho poslední erupce. V ten den se objevily kilometry vysoké emise popela. Když se to všechno zastavilo, Popocatepetl se druhý den uklidnil. Mexický gigant představuje neuvěřitelnou hrozbu pro několik milionů lidí.

Elbrus

V Evropě existují velké sopky. Mluvíme o Elbrusu na severním Kavkaze. Jeho výška je 5 642 metrů. V Rusku je tento vrchol považován za největší a je jedním ze sedmi nejvyšších vrcholů planety.

Názory vědců na činnost společnosti Elbrus se liší. Někteří zvažují sopku být utlumený, někteří být zaniklý. Nyní se tato krása často stává centrem malých zemětřesení.

Orizaba

Orizaba je nejvyšší vrchol Mexika, jehož výška je 5 675 metrů. V roce 1687 naposledy propukol. V současné době je Orizaba spící sopka. Lezení na vrchol, můžete vidět ohromující panoramatický výhled. Kolem obra vytvořil rezervu. Udělal to pro vlastní ochranu.

Misty

Šesté místo v seznamu patří sopce Misty, jejíž výška je 5 822 metrů. Je na jihu Peru a je aktivní. V roce 1985 byla zaznamenána poslední erupce. Růst fumarolické aktivity byl pozorován v lednu 2016, kdy se na svazích objevily otvory pro plyn a páru. Vždy se stávají prvními ukazateli nadcházející erupce.

Ne daleko od vnitřního kráteru v roce 1998 našli archeologové 6 mumií starých Inků. V 17kilometrů je město Arequipa, které má druhé jméno - "Bílé město". A to vše proto, že mnoho budov je postaveno z Mistyho pyroklastických toků, které jsou bílé.

Kilimandžáro

Uzavírá pět nejlepších - Kilimandžáro. Na africkém kontinentu je maximální bod, jehož výška je 5 895 metrů. Vědci tvrdí, že je potenciálně aktivní. V současné době existují případy emisí plynů a je zde také vysoká pravděpodobnost zhroucení kráteru, což může později vyvolat sopečnou erupci.

K dnešnímu dni neexistují žádné doklady o činnosti Kilimandžáro. Ale místní obyvatelé přenášejí legendu, že před 200 lety došlo k erupci tohoto přírodního zázraku.

Cotopaxi

Sopka Cotopaxi je na našem seznamu na čtvrtém místě. V Ekvádoru je to druhý nejvyšší vrchol. Výška této aktivní sopky je 5 897 metrů. V roce 1534 byla zaznamenána jeho první činnost. Od té doby až do současnosti došlo k více než 50 případům sopečné činnosti. V srpnu 2015 došlo k poslední velké erupci.

San Pedro

Sopka San Pedro, která se nachází v Chile, je považována za aktivní a řadí se na třetí místo v žebříčku. Jeho výška je 6 145 metrů. V 1960, poslední erupce San Pedro se konala.

Mauna Loa

Současná Mauna Loa má výšku 6 205 metrů. Nachází se na havajských ostrovech a vznikl asi před 700 tisíci lety. Na planetě je to nejvícevelká sopka. To pojme asi 32 km3. magma. Jeho poslední erupce, která nastala v roce 1984, trvala téměř měsíc. Během této doby došlo ke škodám na životním prostředí a obyvatelstvu.

Lullaigliaco

Mezi obrovskými sopkami na prvním místě patří aktivní Lyulaylyako. Nachází se na hranici Chile a Argentiny a jeho výška je 6 739 metrů.

V roce 1877 proběhla poslední erupce Lulagliaco. V současné době periodicky uvolňuje vodní páru a oxid siřičitý, tj. je ve fázi solfarth.

Při prvním výstupu na sopku, k němuž došlo v roce 1952, byla objevena svatyně starověkých Inků. O něco později archeologové na svazích sopky našli tři dětské mumie. Předpokládá se, že byli obětováni bohům.

Závěrem bych rád zmínil Supervolcano. Nachází se ve Spojených státech, v Yellowstonském národním parku. Toto je Yellowstone Caldera. Jeho rozloha je 75 km o 55 km. Po půl milionu let činnosti ukázal, že ne. Podle vědců bylo v útrobách sopky shromážděno více než 8 km magmatu. Během své historie vypukla třikrát a pokaždé, v místě erupce, se změnil vzhled Země a byly pozorovány velké katastrofy. Existence naší civilizace může být ohrožena po další takové erupci.