Nejlepší architektonické a kulturní památky Krymu

Krym není ničím nazýváno perlou Černého moře. Poloostrov od dávných dob přitahoval lidi k sobě. A dnes můžete najít stopy starých civilizací. V minulosti byl kolonií Řecka, přístavem italských obchodníků, základnou osmanského Chána a oblíbenou letní destinací vysoce postavených představitelů Ruské říše. A v sovětských časech, Krym byl považován za hlavní pláž země. Co tu dnes turisté vidí?

(13 ) . [PN 23]

Vlaštovčí hnízdo

Jedná se o nejznámější architektonickou památku na jižním pobřeží poloostrova, která je často znázorněna na pohlednicích a turistických brožurách. V XIX století, toto místo bylo bydlištěm generála. Po tomto, země přešla do vlastnictví Barona Steingel, tady slavný palác byl postaven v novogotickém slohu. Po občanské válce, jeho majetek upadl, a začal být obnoven jen v šedesátých létech.

Livadský palác

Palácový komplex se nachází v obci Livadia. Stavba zde začala na počátku devatenáctého století. V roce 1861 byl statek prodán jako letní chata královské rodině. Budova paláce, kterou dnes vidíme, byla postavena ve 20. století. Během Velké vlastenecké války trpěl velmi. Obnovit Livadia Palace začal v roce 1945 v předvečer Yalta konference.

Vorontsovský palác

A trochuAlupka vesnice, na úpatí hory Ai-Petri je muzeum-rezerva, postavený v XIX století, zejména pro hraběte Vorontsov. Jedna část hradu je ve stylu maurské architektury a druhá ve stylu anglických tudorů.

Palác Massandra

Vedle Jalty je další slavný krymský palác postavený v XIX století. V té době patřily tyto pozemky hraběte Vorontsovovi, později však byly převezeny do královské rodiny. Při stavbě hradu byl použit styl Ludvíka XIII. V polovině minulého století se zde nacházela chata prvních osob SSSR. Dnes, ve zdech Massandra paláce, muzeum bylo otevřeno.

Hora Ai-Petri

Hora je součástí horské lesní rezervace Jalta. Dříve na hoře byl klášter sv. Petra. Na horu se můžete vyšplhat lanovkou, jejíž délka je 3 km, což z ní činí nejdelší v Evropě.

Khanův palác Bakhchisarai

Palác postavený v 16. století byl sídlem krymských khánů. Architektonickým nápadem pro stavbu hradu bylo předat budoucí generaci myšlenku Tatarů z Krymu o ráji. Každý další panovník palác doplnil a rozšířil. Během své existence byla několikrát zničena požárem, ale pokaždé, když byla obnovena a přestavěna, nemohla se dostat do našich dnů v původní podobě. Ve XX. Století bylo rozhodnuto zapojit se do obnovy historického interiéru.

Ak-Kaya Rock

V údolí řeky,která se nazývá Biyuk-Karasu, je archeologická a přírodní rezervace, jejíž součástí je mohutná vápencová skála. Na jeho úpatí byly nalezeny stopy sídla primitivního člověka. Na vrcholu Ak-Kaya, během vykopávek, byly objeveny starobylé kopce Scythianů. Nedaleko od útesu můžete vidět 800 let starý dub, kde se podle příběhů místního obyvatelstva konala jednání mezi Suvorovem a tureckým sultánem.

Ayu-Dag

Přírodní a historicko-archeologická památka Krymu má další název „Bear Mountain“. Zde zůstaly dodnes pozůstatky starobylé osady, která se na těchto místech nacházela v VIII. Až XV. Století. Podle místní legendy je hora obrovským zkamenělým medvědem, který se potuloval údolím a ničil všechno v cestě. Bůh z moře ho uklidnil. V rezervaci žije dnes více než 10 vzácných druhů zvířat.

Jeskyně z mramoru

V blízkosti vesnice Marble je zde krasová jeskyně vytvořená před milióny let. A i dnes se v něm stále objevují expanzní procesy. V Mramorové jeskyni se nachází několik velkých sálů, kde lze spatřit vzácné krápníky a krystaly.

Tauric Chersonesos

Starověké řecké město bylo založeno ve století před naším letopočtem. To bylo velké prosperující centrum poloostrova, který je řecká kolonie. Ve II. Století př.nl, on prošel pod protektorátem Bosporan království, a později stal se podřízený Římu. Chersonese se stalkolébka křesťanství, kde vznikla v prvním století. Tady byl kníže Vladimír pokřtěn v X.

Jeskynní město Chufut-Calais

Městská pevnost se nachází na náhorní plošině nedaleko města Bakhchisarai. Cesta k němu leží klášterem Svatého Nanebevzetí Panny Marie. Podle různých zdrojů, Chufut-Kale byl postaven v 5. nebo 6. století chránit předměstí byzantského království. V XIII-XIV století, to bylo centrum malého knížectví ve kterém hlavně Karaites se usadil. Poslední obyvatelé opustili město v XIX století.

Janovské pevnosti

Byly v pevnosti Sudak, Balaclava a Theodosia 3 pevnosti a sloužily jako základny. V XIV století, celé území od Foros k moderní Theodosia prošel k Janovi a byl nazýván Genoese Gazaria. Po 200 letech převzala pevnost Osmanská říše.

Kostel Foros

Stavba byla postavena na vysokém útesu v XIX století na objednávku Alexandra III. V roce 1918 zde byla otevřena restaurace, která fungovala až do 70. let. Kostel byl v 90. letech obnoven.

Klášter Nanebevzetí Panny Marie

Klášter byl založen v 8. století byzantskými mnichy. Krymský Khan přišel vzdát hold svatyněm, které zde zůstaly. V 20. letech minulého století byl klášter uzavřen. Některé jeho stavby byly zničeny během zemětřesení 1927. Obnovení svatyně začalo v roce 1993.

Objekt 825ГТС

Během sovětských časů se zde nacházelo nejtajnější vojenské zařízeníponorky. Po dlouhou dobu nebyl Balaklava Bay zobrazen na žádné mapě. Po zhroucení Sovětského svazu byla základna drancována a přišla k naprosté pustině. V roce 2004 se ukrajinská vláda rozhodla otevřít zde historické muzeum podmořské flotily. V posledních letech ruská vláda plánuje oživit základnu.

Údolí duchů

Na západním svahu masivu Demerdzhi je svazek skal. Celkem je v údolí asi 100 kamenných bloků, z nichž největší má výšku až 25 metrů. Za svítání a soumraku začnou tyto kameny vrhat bizarní pohybující se a prolínající se stíny.

Cape Fiolent

15 km od Sevastopolu je přírodní oblast, která se vyznačuje výraznou krajinou a jedinečnou flórou. Jasper Beach a St. George Monastery jsou umístěny na mysu. Vzhledem k tomu, že zde nejsou kotvící lodě a čistá voda, si toto místo vybrali potápěči.

Trasa Golitsyn

V obci Nový Svět se nachází 3 km dlouhá cesta, kterou vytvořil kníže Golitsyn. Její stvoření bylo načasováno na příchod Mikuláše II. Cesta začíná u hory Eagle a táhne se až k jeskyni Golitsyn podél pobřeží moře. Existuje mnoho turistických tras.

Vodopád Jur-Jur

Tato přírodní památka je největší a nejmalebnější vodopád na Krymském poloostrově. Jeho výška je 15 metrů a jeho šířka je 5 metrů. I v nejteplejším létě, onzůstává hluboká a teplota vody v ní nikdy nepřekročí 10 stupňů. Někdy kameny padají z výšky s vodou.

Botanická zahrada Nikitsky

Ve vzdálenosti 10 km od Jalty se nachází malebná zahrada o rozloze desítek hektarů. Jsou zde otevřena výzkumná zařízení. Vznikl za hraběte Vorontsova v 19. století. Během prvních 12 let práce zde bylo sbíráno více než 500 různých druhů rostlin.

Krymský poloostrov má zajímavou a bohatou historii. Dodnes se zachovalo velké množství kulturních a architektonických zajímavostí, které přitáhly pozornost turistů.